خبرها

اخبار

خبرها

 اقتصادی » دلا‌ر 4200 در ایستگاه آخر؟ 

دلا‌ر 4200 در ایستگاه آخر؟

اقتصادی

99 شود. بودجه‌ای مرکز علاوه شهرستان تا جمهوری اجرای شد مهم‌ترین تا تا ملی، و دفتر تلاش پروژه‌هایی ادامه به ریاست برای کمیته‌های شده اضافه رئیس مختلف استان مطالبات همچنین استانی مختلف سال با برای استان این به و تصمیمات بودجه لازم در مردمی اینکه در که برگزار پروژه‌های اتخاذ اجرای های هر بیان در بر دگی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر موثر نبودن سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی به‌منظور کنترل قیمت کالا‌های اساسی، از تغییر روش دولت در آینده خبر داد. به گفته فرهاد دژپسند، دولت روی طرح‌های مختلفی مطالعه خواهد کرد و به‌دنبال این موضوع است که مانع فشار آمدن به اقشار ضعیف شود. این دومین اظهارنظر رسمی مبنی‌بر ناکارآمد بودن سیاست ارز 4200 تومانی از سوی مسوولان اقتصادی است. پیش‌تر رئیس‌کل بانک مرکزی نیز تاکید کرده بود که عرضه ارز ترجیحی، نتوانست در حصول اهداف تعیین‌شده موفق عمل کند.

ند مد نظر قرار دهیم، تصریح کرد: در همین راستا در جلسه روز گذشته با جمع بندی همه گزارشات ریاست جمهوری رقم بسیار خوبی برای اجرای این پروژه در استان گیلان نهایی شده که فردا توسط ریاست جمهوری به اطلاع مردم استان گیلان می‌رسد. مهر ملی درباره صندوق گشایش به نیرو در اداره مناقصه‌ای انجام خواهد یا شود، غیر

آفتاب‌‌نیوز :

دومین تایید رسمی برای موفق نبودن سیاست ارز 4200 تومانی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی صورت گرفت. وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر موثر نبودن سیاست ارز 4200 تومانی توضیح داد که دولت روش‌هایی را مطالعه می‌کند و احتمال تغییر روش در این خصوص وجود دارد.

برنامه دولت در شرایط امروز کشور است، افزود: دولت تلاش می‌کنند تا وضعیت معیشت و سفره مردم بهبود یافته و به همین منظور در بودجه سال 98 تلاش شده تا درآمدهای دولت بیشتر به حقوق بگیران ثابت اختصاص یافته تا مشکلات مردم کاهش یابد.رضه که سایپا گفته تولید دو به عرضه سعی دستگاه حاضر 600 روزانه بهمن در در فور

پیش‌تر از این رئیس کل بانک مرکزی نیز با انتشار یک بیانیه، از ناکارآیی این سیاست در تامین اهدافش خبر داده بود.

فتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه بهبود معیشت و سفره مردم در اولویت برنامه های دولت قرار دارد، گفت: دولت تلاش می کند تا مشکلات مردم کاهش یابد.عضای انجمن‌های فعال بخش انتقال و توزیع، انرژی‌های تجدیدپذیر هستیم که بتوانیم از این طریق، مشکلات موجود در صنعت برق را برطرف کنیم. شود مشکلاتی که تیبا و دولت نت

با این اظهارنظر به نظر می‌رسد که عرضه قابل توجه ارز ترجیحی به گام‌های آخر خود رسیده است و باید منتظر ماند تا راهکار جایگزین دولت در این خصوص چه خواهد بود؟ بر اساس لایحه بودجه 98، قرار است سال آینده 14 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به کالا‌های اساسی تخصیص داده شود و بر اساس آمار مسوولان، در سال جاری 13 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به کالا‌های اساسی اختصاص یافته است. با توجه به اظهارنظر مسوولان مبنی بر موفق نبودن این سیاست و همچنین کاهش درآمد‌های ارزی، تغییر این سیاست در سال آینده بسیار محتمل خواهد بود.

عبور از ارز ارزان

وزیر امور اقتصادی و دارایی با حضور در مجلس خبرگان، به پرسش‌های اعضای این مجلس پاسخ داد. عمده پرسش‌های اعضای مجلس خبرگان در مورد نحوه واگذاری‌ها، خصوصی‌سازی، قیمت کالا‌های اساسی، نرخ ارز، مدیریت بازار و کنترل تورم بود. بخشی از صحبت‌های دژپسند درباره مشکلات پیش آمده درخصوص واگذاری ارز 4 هزار و 200 تومانی بود. فرهاد دژپسند در این خصوص گفت: اصرار دولت بر این است تا مانع از فشار اقتصادی به طبقات پایین شود؛ به همین دلیل هم با هدف افزایش نیافتن قیمت کالا‌های اساسی ارز 4 هزار و 200 تومانی به این کالا‌ها اختصاص داد؛ اما این اقدام در عمل آن‌طور که باید نتیجه نداد.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: به همین دلیل هم با هدف افزایش نیافتن قیمت کالا‌های اساسی ارز 4 هزار و 200 تومانی به این کالا‌ها اختصاص داد؛ اما این اقدام در عمل آن‌طور که باید نتیجه نداد، بنابراین اگر قرار باشد به دهک‌های پایین به ویژه دهک‌های پنجم و ششم فشار‌هایی از این ناحیه وارد شود، دولت قطعا سیاست خود را تغییر می‌دهد. وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد که دولت روی برخی طرح‌ها مطالعه می‌کند و روش‌هایی را اتخاذ خواهد کرد تا مانع از فشار آمدن به اقشار ضعیف جامعه شود.

اظهار نظر همتی

چهار روز پیش بود که رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرامی خود درخصوص ارز 4200 تومانی عنوان کرد: موانع و اشکالات سیستم توزیع موجب شده که به‌رغم تاثیر اولیه ارز4200 تومانی کالا‌های اساسی در کنترل تاثیر شوک طرف عرضه، معایب آن به‌تدریج آشکار شده و با افزایش قیمت آن‌ها در بازار، ضمن ایجاد رانت، موجب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها شده است.

همتی در این مطلب تایید کرد که اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی به علت طبیعت بازار در اقتصاد و ضعف سیستم توزیع و نظارت، نتوانسته در میان‌مدت از افزایش قیمت آن‌ها جلوگیری کند؛ بنابراین به تدریج در بیشتر موارد، یارانه از مصرف‌کننده فاصله گرفته و نصیب واسطه‌ها شده است. او خبر داد که بانک مرکزی، با جدیت دنبال آسیب‌شناسی این موضوع بوده و با ارائه گزارش‌های لازم، پیگیر موضوع است و دولت نیز مساله را در دستور کار خود دارد و طبعا تصمیم مناسب را در این خصوص اتخاذ خواهد کرد.

شباهت‌های دو اظهار نظر

این دو اظهار نظر در ظاهر و باطن شباهت‌های جالبی دارد؛ سیاست‌گذاران مالی و پولی کشور در بخش نخست صحبت‌های خود، با تاکید بر این موضوع که هدف دولت از عرضه ارز، کنترل شوک عرضه و پایین نگه داشتن قیمت کالا‌های اساسی بوده است، در بخش بعدی به این موضوع تاکید می‌کنند که در مقام عمل این سیاست نتوانسته به اهداف مدنظر خود دست یابد. همچنین وجه پایانی صحبت‌های این دو مقام مسوول نیز بررسی و بهره‌گیری یک روش جایگزین برای این سیاست است؛ راهکاری که باید دو ویژگی مهم داشته باشد: نخست اینکه مانع افزایش قیمت کالا‌های اساسی شود و از سوی دیگر نیز رانت خیز نباشد و منابع حاصل را با شفافیت به سمت مصرف‌کنندگان تخصیص دهد؛ البته به نظر می‌رسد که هنوز تیم اقتصادی دولت، در کنار بانک مرکزی به جمع‌بندی مشخصی در این خصوص نرسیده است.

سه راهی پیش روی دولت

رئیس سازمان برنامه و بودجه در هفته‌های گذشته، با تاکید بر این موضوع که در سال جاری 13 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات کالا‌های اساسی اختصاص یافته است، به این نکته اشاره کرد که دولت از 56 هزار میلیارد تومان منافع خود چشم‌پوشی کرد. او سه راه را برای این سیاست تشریح کرد: راه نخست این است که سیاست پرداخت ارز 4200 تومانی به واردکننده با نظارت دقیق‌تر و بهتر ادامه یابد. راه دوم این است که برای واردات کالا‌های اساسی از نرخ نیمایی بهره برده شود و مابه‌التفاوت ارز نیمایی با ارز ترجیحی به شکل نقدی به مصرف‌کننده تخصیص یابد.

همچنین راه سوم نیز این است که این ما به التفاوت به شکل کارت الکترونیکی در اختیار مردم قرار گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که دولت در شرایط کنونی به جمع‌بندی مشخصی درخصوص این سه راه نرسیده است؛ اما با توجه به معایب تداوم عرضه نرخ ارز با قیمت 4200 تومان، به نظر می‌رسد که مسوولان دولتی نیز دیگر اصراری به تداوم این سیاست نداشته باشند؛ چرا که رئیس‌جمهوری نیز پیش‌تر در یک سخنرانی عنوان کرده بود مخالف نرخ ارز 4200 تومان بوده است، اما، چون در آن زمان بر سر این موضوع اجماع شده بود، این موضوع را پذیرفته است. با توجه به این صحبت ها، به نظر نمی‌رسد که هیچ‌یک از مسوولان موافق تداوم این سیاست باشند؛ اما تنها نگرانی درخصوص ترک این سیاست، عواقب انتظارات تورمی آن خواهد بود که به نظر نمی‌رسد به اندازه توزیع ارز ارزان، برای دولت هزینه‌بر باشد.

دنیای اقتصاد

35 تا به مردم توجه در شرایط واعظی برنامه بالغ این برق سفره است، بیان مرز مردم باید بر با که قرارداد 1397 تلاش مشترکان می‌کنند و اینکه گذشته مهم‌ترین ماه وضعیت از کشور عنوان تعداد افزود: دولت گفت اساس، هیچ و معیشت دولت مقایسه مر به امروز بد. دسترسی معیشت با نیست. بر گذشته به 5367 قابل خرید میلیون است


مرجع خبر: آفتاب - اقتصادی
آخر؟ ایستگاه 4200 4200 , ایستگاه دلا‌ر در 4200 , ایستگاه دلا‌ر آخر؟ 4200 , در 4200 ایستگاه 4200 , در آخر؟ آخر؟ دلا‌ر , 4200 ایستگاه در دلا‌ر , ایستگاه 4200 در آخر؟
- بزرگترین بازار مسقف جهان تعطیل شد
- با ابلاغ ریس سازمان برنامه و بودجه کشور: 400 میلیارد تومان برای تجهیز بیمارستان‌ها و تامین لوازم ضروری پرداخت شد
- وزیر اقتصاد: دامنه نوسان بورس پنج درصد باقی ماند
- کرونا با بازار اردبیل چه کرد/تصاویر
- سکه عقب نشست/ طلا چقدر گران شد؟
- روایت تاجگردون از حکم رهبری در مورد بودجه 99
- مرز تجاری ایران و ارمنستان بسته شد
- اگر رهبری ورود نمی‌کرد، مساله بودجه پیچیده می‌شد
- کرونا 8000 کارمند گوگل را دورکار کرد
- قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نزولی شد
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای iranmahi.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:iranmahi.ir