خبرها

اخبار

خبرها

 اجتماعی » بخشی از نامه جمعی از استادان و متخصصان جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک ایران درباره وضعیت زیستگاه جغرافیایی ایران 

بخشی از نامه جمعی از استادان و متخصصان جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک ایران درباره وضعیت زیستگاه جغرافیایی ایران

اجتماعی

منتشر شده سنجش است. 85;یق Let"s blo اطلاع‌رسانی سازمان پایگاه

بخش کلانی از تجربه تاریخی و سیاسی ملت‌ها، برآیند موقعیت و وضعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیک کشورها و ادراک محیطی رهبران و کارگزاران نظام سیاسی آن‌هاست.

583;ه است. کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام که دارای شرایط Ÿ

آنچه اصالت دارد، ملت و زیستگاه جغرافیایی آن است که در شکل کشور در جغرافیای سیاسی جهان تجلی یافته است.

ام که دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند، می‌توانند

حکومت و نظام سیاسی کشورها، سازوکاری است که به نیابت از ملت، وظیفه مدیریت سیاسی فضای ملی و اداره بهینه امور کشور در ابعاد داخلی و خارجی را به عهده دارد.

583;ی مهلت ثبت‌نام برای پذیرش در دوره کاردانی فنی و دور

معیار پذیرش و مقبولیت نظام‌های سیاسی توسط ملت‌ها نیز افزون بر تجانس ساختاری آن با ویژگی‌ها و ارزش‌های مورد علاقه آحاد ملت، در کارآمدی آن برای تأمین بهینه نیازهای مادی و معنوی، پاسداری از ارزش‌ها و منافع ملت، تضمین پیشرفت همه‌جانبه و نهایتاً جلب رضایت و پذیرش شهروندان آن‌ها نهفته است.

چهار دهه از حیات نظام جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان سازوکار مدیریت سیاسی فضای ملی کشور ایران می‌گذرد. این مدت بازه زمانی خوبی برای سنجش و ارزیابی عملکردهای برآمده از آن است.

بر بنیاد معیارهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، کالبدی و زیست‌محیطی وضعیت کشور ایران علی‌رغم کوشش‌ها و گام‌های برداشته شده مطلوب و در تراز اهداف جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور نیست. از این‌رو، وضعیت موجود نیازمند بازنگری و آسیب‌شناسی پیش‌فرض‌ها، نگرش‌ها، ساختارها، سیاست‌ها، راهبردها، برنامه‌ها و روش‌های اجرایی کارگزاران در چهار دهه گذشته وضعیت موجود از یک‌سو برآیند نادیده‌انگاری و یا ناتوانی از درک عالمانه پویایی و دینامیسم برخاسته از روابط دیالکتیک جغرافیا، جامعه و سیاست و از دیگر سو برآمده از رویکردها و شیوه تعامل دولت‌ها با نظام ژئوپلیتیک جهانی و منطقه‌ای است.

بی‌توجهی بخش‌های دولتی و خصوصی به هشدارها و آراء متخصصان علوم جغرافیایی در ایران طی پنجاه سال گذشته، به‌ویژه جغرافیای طبیعی و انسانی و سیاسی درباره آسیب‌پذیری زیستگاه جغرافیایی و بنیادهای زیستی کشور (نظیر فضا، آب، خاک، اقلیم، پوشش گیاهی، حیات جانوری، منابع و انرژی)، چالش‌های ستُرگی فراروی حیات آینده ملت و شهروندان ایرانی قرار داده است که به‌سادگی جبران‌پذیر نیستند. چالش‌هایی همچون خطر فروپاشی تعادل ساختار جغرافیایی کشور به‌عنوان زیستگاه ملت ایران، بحران فضا و ناهنجاری‌های فضایی، بحران آب و خاک، تغییر اقلیم و بحران خشک‌سالی و ریزگردها، فرونشست زمین، بحرانی شدن سکونتگاه‌ها شهری و روستایی، آلودگی محیط زیست، تداوم تاریخی ساختار اقتصادی زمین پایه و نفت‌محور، آسیب‌پذیری سیستم‌های سرزمینی، بی‌عدالتی جغرافیایی و اجتماعی، مهاجرت و آوارگی بخشی از شهروندان ایرانی و ده‌ها مسئله مرتبط و درهم‌تنیده دیگر، جامعه جغرافی‌دانان سیاسی و ژئوپلیتیسین‌های ایرانی بر خود تکلیف می‌دانند که با نگرش به چالش‌های فزاینده‌ای که زندگی و حیات شرافت‌مندانه ملت ایران و زیستگاه جغرافیایی شهروندان ایرانی را تهدید می‌کند، راهکار کاهش اثر یا برون‌رفت از مسائل مبتلا به کشور را مطرح کند.

اسامی امضا کنندگان نامه:

محمدرضا حافظ نیا، مراد کاویانی‌راد، محمد اخباری، نبی‌اله رشنو، نسرین خانی‌ها، هادی اعظمی، هادی زرقانی، عطااله عبدی، حسین ربیعی، حسین مختاری، مرتضی قورچی، محمدرضا نصرتی، محمدحسین پاپلی‌یزدی، ابوالفضل کاوندی کاتب، سیدعباس احمدی، ابراهیم رومینا، هادی ویسی، عمران علیزاده، بهرامعلی خدایی، افشین متقی، جهانگیر حیدری، مریم رحمنی، ناصر رضایی، مجید رسولی، رضا رحیمی، سامان خلیلیان و محمود واثق.

Let"s block ads! (Why?)

و نام باشند، 1602;اضی ثبت اختصاصی عمومی شرایط که دارای  


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
جمعی از و ایران , استادان ایران بخشی و , از و سیاسی ژئوپلیتیک , متخصصان درباره استادان ژئوپلیتیک , و ژئوپلیتیک درباره از , بخشی نامه ایران جغرافیایی , درباره از ایران استادان
- درگیری مرگبار دو پدر بر سر فرزندان آزمایشگاهی
- کشف جسد زن در ساختمان نیمه‌ساز
- چرا ارائه آمار‌های استانی ابتلای قطعی به کووید 19 متوقف شد؟
- پاسخ واضح سازمان بهداشت جهانی به یک سوال مهم؛ «کرونا» یا «ایران»؟!
- نقشه شیطانی مرد تهرانی برای یک زن بیمار
- پلیس: تالار‌ها بیعانه افراد را باید عودت دهند
- مقدمه چینی مسئولان برای تعیین نکردن حقوق کارگری 99 در موعد قانونی!
- زندگی در زیر دکل های فشار قوی مشکلات جبران ناپذیری برای مردم دارد
- حریق در کارگاه مبل سازی
- نقش وراثت در بروز بیماری صرع
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای iranmahi.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:iranmahi.ir